Telefon:
+48 42 214 44 39

Adres:
​ul. 1 Maja 31/33
90-739 Łódź
Polska

Big Bang, czyli Wielki Wybuch – poznaj słoweński marketplace z potencjałem

Big Bang to młody marketplace skoncentrowany na rynku słoweńskim. Jego historia jest przypomina losy innego marketplace z regionu CEE, który opisywaliśmy wcześniej – Alza. Słoweńska platforma także rozpoczynała istnienie jako sklep z elektroniką, z tą różnicą, że prowadzi także sprzedaż stacjonarną. Jest to największy i najbardziej rozpoznawalny sklep z elektroniką na rynku słoweńskim, a od zeszłego roku także marketplace.

Dla kogo jest przeznaczony marketplace BigBang?

Jednym z głównych celów firmy Big Bang przy tworzeniu marketplace było rozszerzenie kategorii. Dlatego nie trzeba się obawiać, że szansę na rozwój mają tylko partnerzy z elektroniką. Wręcz przeciwnie, słoweńskiemu marketplace’owi zależy na rozwoju portfolio produktów w innych kategoriach. Szczególnie mile widzianymi kategoriami są dom i ogród, w tym również meble, jednak powodzeniem cieszą się też takie kategorie jak sport czy motoryzacja. BigBang otwarty jest na wszystkich sprzedawców, w tym także polskich.

W jaki sposób dołączyć jako sprzedawca do BigBang?

Dołączenie do Big Bang, w porównaniu do wielu platform marketplace, jest naprawdę prostym procesem. Przygodę z nowym marketplace należy rozpocząć od wypełnienia formularza znajdującego się pod linkiem: https://www.bigbang.si/e-trznica/.

Należy uzupełnić podstawowe informacje na temat firmy wraz z danymi kontaktowymi oraz ilością SKU i kategorii, które planujemy sprzedawać na słoweńskiej platformie.

Po wysłaniu formularza w ciągu kilku dni skontaktuje się z nami pracownik platformy, aby ustalić szczegóły, przygotować umowę oraz założyć konto.

Następnie zostanie przeprowadzona standardowa procedura KYC w ramach, której możemy zostać poproszeni o przesłanie dokumentów potwierdzających tożsamość sprzedawcy.

Jak wygląda proces wystawiania produktów na Big Bang?

Proces wystawiania produktów na słoweńskiej platformie, jak w przypadku coraz większej ilości platform internetowych, jest uzależniony od tego, czy produkt wcześniej występował na platformie.

Jeżeli produkt o danym numerze EAN był już oferowany na platformie, to proces wystawiania produktów przebiega bardzo sprawnie – w tym przypadku wystarczy przekazać tylko i wyłącznie stan magazynowy oraz cenę produktu. To duża zaleta, ale bardzo często oznacza, że nie tylko my oferujemy dany produkt, co oznacza, że musimy liczyć się z konkurencją cenową. Jednak rynek słoweński toleruje wyższe ceny, więc nie powinno to oznaczać niskich marż.

Informacje o stanie magazynowym i cenach można przekazać poprzez integracje z FTP i umieszczenie aktualizowanego pliku na serwerze oraz wskazanie danych do połączenia po stronie Big Bang. Jeśli ktoś nie ma w tym zakresie umiejętności, może skorzystać z pomocy partnerów zewnętrznych.

W przypadku, gdy produkt nie istniał w bazie Big Bang, proces jest także prosty, ale wymaga od sprzedawcy dodatkowej pracy. W takim wypadku istnieje konieczność wypełnienia szablonu dostarczonego przez marketplace.

We wskazanym szablonie należy podać wszelkie niezbędne dane, takie jak linki do zdjęć, tytuł produktu, numer EAN, numer SKU czy opis oraz dobrać odpowiednią kategorie produktu. Tak wypełniony plik przekazujemy obsłudze marketplace, która po swojej stronie tworzy produkt.

Proces ten z reguły trwa kilka dni i może być wydłużony w przypadku większej ilości produktów. Następnie niezbędne będzie podłączenie stanu magazynowego i ceny produktu – można tego dokonać poprzez wspomniany już serwer FTP.

Obsługa zamówień z Big Bang

Po dodaniu produktów nie pozostaje nic innego, jak czekać na pierwsze zamówienia. Zanim się pojawią, warto przygotować się do ich obsługi. Istnieje kilka dostępnych możliwości obsługi zamówień.

Zamówienia można obsługiwać bezpośrednio z panelu Big Bang, jednak przy większej ilości zamówień wydaje się to mało ergonomiczne.

Druga efektywna i prosta metoda to skorzystanie z integracji dostarczonej przez Baselinker. Proces integracji jest bardzo prosty, wystarczy dodać integracje w swoim koncie i uzupełnić dane autoryzacyjne.

Trzecią metodą, jeżeli sprzedawca nie korzysta z Baselinker, a innego systemu, pozostaje możliwość podłączenia się po API. Wymaga to jednak zaangażowania działu IT, który przygotuje odpowiednią integracje.

W kontekście obsługi warto wspomnieć, że Big Bang, jak każdy marketplace, weryfikuje realizację zamówień oraz poziom zadowolenia klientów. Jeżeli nie będziemy spełniać wymagań, należy liczyć się z potencjalnym zawieszeniem konta.

Słowenia – piękne widoki, a jaka sprzedaż?

Na koniec warto wspomnieć, że Słowenia to oczywiście bardzo mały rynek – cały kraj liczy nieco ponad 2 mln mieszkańców, a więc niewiele więcej niż Warszawa. Należy jednak wziąć pod uwagę, że internetowi sprzedawcy często pomijają ten rynek w trakcie ekspansji, co zmniejsza konkurencje.

Big Bang jest stosunkowo małym marketplacem, ale bardzo ambitnym i chętnie współpracującym z merchantami. Zależy mu na rozwoju, czego wyrazem są duże kampanie marketingowe, a także liczne ustępstwa na rzecz sprzedawców. Przed Big Bang długa droga, aby dogonić rodzimego konkurenta Mimovrste.com (obecnie w posiadaniu Allegro), ale w naszej ocenie warto Big Bang pomóc w tej drodze, przy okazji zwiększając i dywersyfikując swoją sprzedaż.

pl_PLPolish