Telefon:
+48 42 214 44 39

Adres:
​ul. 1 Maja 31/33
90-739 Łódź
Polska

Skroutz – grecki skąpiec

Historia platformy Skroutz jest podobna do historii naszego rodzimego Ceneo. Serwis założony w 2005 roku rozpoczął działalność jako porównywarka cenowa.
Grecja nie tylko na wakacje

Starożytna kraina ze swoimi urokliwymi wyspami stanowi często wybierany przez Polaków wakacyjny kierunek. Zupełnie odwrotnie niż w przypadku sprzedaży internetowej. A szkoda, bo Grecja to stosunkowo duży rynek z dużymi możliwościami rozwoju. Dlatego warto się nim zainteresować, a rozpoczęcie greckiej przygody rozpocząć od sprzedaży na Skroutz.com, który w ostatnim czasie otworzył się aktywnie na zagranicznych sprzedawców.

Od porównywarki do marketplace

Historia platformy Skroutz jest podobna do historii naszego rodzimego Ceneo. Serwis założony w 2005 roku rozpoczął działalność jako porównywarka cenowa. Nie jest to zresztą jedyne podobieństwo do polskich platform. Nazwa Skroutz z języka greckiego oznacza Skąpca, a przecież na rynku polskim od wielu lat także funkcjonuje Skąpiec. Wraz z dynamicznym rozwojem platformy podjęto decyzje o rozbudowie serwisu o funkcje marketplace umożliwiającą dokonanie zakupu bezpośrednio na platformie (wcześniej Skroutz jedynie agregował oferty, a następnie przekierowywał do strony sklepu internetowego, gdzie można było dokończyć transakcje). Obecnie na platformie funkcjonują oba modele – zarówno klasyczne porównanie z przekierowaniem jak i sprzedaż marketplace.

Jak rozpocząć sprzedaż na Skroutz?

Przede wszystkim należy wypełnić formularz rejestracyjny dostępny pod linkiem https://merchants.skroutz.gr/merchants/marketplace. Co ważne, po mimo, że Skroutz nadal pozwala przekierowywać ruch na swoją stronę internetową to możemy zdecydować o sprzedaży wyłącznie w modelu marketplace, co nie wymusza posiadania sklepu internetowego w Grecji. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego będziemy musieli uzupełnić dokumentacje oraz przejść proces KYC. Na szczęście proces KYC na Skroutz przebiega w sposób standardowy i nie powinien nastręczyć dodatkowych trudności. Cały proces potrwa około 7-10 dni, a w razie jakichkolwiek problemów możemy liczyć na szybką pomoc ze strony suportu, który bez problemu komunikuje się po angielsku.

Mam już konto, co muszę zrobić, aby wystawić produkty?

Jeżeli udało się już aktywować konto to możemy przejść do wystawienia pierwszych ofert. Tutaj po raz kolejny uwypuklają się podobieństwa do naszego rodzimego Ceneo. Aby wystawić produkty musimy przygotować plik XML. Skroutz oferuje dwie możliwości w zakresie formatu pliku XML. Możemy przygotować plik w dedykowanym formacie lub skorzystać z własnego formatu, który następnie w panelu administracyjnym należy zmapować (to znaczy dopasować, które pola z naszego XML posiadają dane wymagane przez porównywarkę). Rekomendujemy jednak zastosowanie standardu Skroutz, ponieważ wtedy mamy pewność, że wszystko zostanie prawidłowo zaczytane.

Przygotowanie samego pliku można rozwiązać na dwa sposoby. Jak wspominaliśmy na początku grecka platforma bardzo otworzyła się na sprzedawców spoza Grecji. Wyrazem tego jest między innymi integracja z Baselinkerem. Integracja pozwala wystawić produkty w znanym z polskiego integratora sposobie, a następnie na podstawie wystawionych ofert tworzy XML, do którego link należy podać w panelu platformy. Drugą metodą jest stworzenie pliku XML we własnym zakresie, korzystając z usług partnerów, takich jak na przykład shumee. Gdy już posiadamy link do pliku XML i uzupełniliśmy go w profilu nasze produkty zaczną się pojawiać na platformie. Jeżeli nasz produkt wcześniej był już wystawiony w serwisie (nawet przez innego sprzedawcę) pojawi się momentalnie, dzieje się tak dlatego, że produkty są grupowane po numerze EAN. Jeżeli wcześniej nasz produkt nie był udostępniony, proces jego dodawania może zająć kilka dni, pod warunkiem, że podaliśmy wszystkie niezbędne dane.

W temacie uzupełniania danych warto zaznaczyć, że Skroutz stara się to ułatwić sprzedawcom spoza Grecji. Właśnie dlatego na przykład lista kategorii dostępna jest zarówno w języku greckim jak i angielskim.

Realizacja greckich zamówień

Proces realizacji zamówień nie różni się w żaden sposób od innych europejskich platform. Istotne jest, aby pamiętać, że każde zamówienie musi zostać zaakceptowane. Skroutz ustala czas na akceptacje zamówienia w zależności od momentu złożenia, w ciągu dnia roboczego jest to kilkanaście godzin, w przypadku weekendów czas na akceptacje jest wydłużony. Jeżeli w ustalonym czasie zamówienie nie zostanie zaakceptowane to zostanie anulowane, a środki zwrócone klientowi. Powtarzające się anulowane zamówienia mogą prowadzić do blokady konta.

Sama obsługa zamówień może się odbywać z wykorzystaniem integracji Baselinker, bezpośrednio na platformie lub poprzez własną integrację (Skroutz udostępnia bardzo przystępne API). W przypadku integracji Baselinker należy wziąć pod uwagę, że obecnie, jeśli produkty nie zostaną wystawione przez Baselinker to nie będzie możliwości pobrania zamówień do Baselinker. Trwają pracę nad rozdzieleniem tego procesu, ale na dzień publikacji artykułu nie wiadomo, kiedy zostaną rozdzielone.

Jak wspominaliśmy na początku artykułu, Grecja to nie tylko część kontynentalna, ale także wiele większych i mniejszych wysp. Zanim jako shumee rozpoczęliśmy sprzedaż na rynku greckim obawialiśmy się, że będziemy musieli sprzedać ograniczyć wyłącznie do Grecji kontynentalnej (mając doświadczenia na przykład z rynku francuskiego, gdzie część kurierów wyłącza adresy wyspowe). Okazało się, że nic bardziej mylnego. Siatka kurierska jest bardzo dobrze rozwinięta i nie jest konieczne nakładanie jakichkolwiek ograniczeń dostępności produktów. Sama dostawa trwa kilka dni i zależy od miejsca docelowego. Oczywiście, jak w przypadku wszystkich innych wysyłek zagranicznych problematyczne są koszty wysyłki, które wahają się od dwudziestu paru złotych do kilkudziesięciu w zależności od wagi. Biorąc pod uwagę, jak istotnym elementem jest konkurencja cenowa warto poświęcić czas na znalezienie optymalnych rozwiązań na przykład z wykorzystaniem cross-docków, tak jak ma to miejsce w przypadku shumee.

Skąpiec to nie zawsze problem

Pomimo, że nazwa platformy odwołuje się do niekoniecznie ulubionego typu klienta, to warto rozpocząć sprzedaż na greckim marketplace. Stanowi on świetne uzupełnienie sprzedaży dla rynków zachodnich, a z racji na to, że nie jest oczywistym wyborem pozwala osiągać wyższą marżowość. Dodatkową zaletą jest fakt, że zespół Skroutz aktywnie stawia na rozwój sieci sprzedawców międzynarodowych, dlatego chętnie służy pomocą i radą. Na koniec warto wspomnieć, że oprócz rynku greckiego Skroutz coraz aktywniej działa na rynku cypryjskim i wszystkie funkcje dostępne dla rodzimego rynku udostępnione są także do sprzedaży na rynku Cypru. Ze względu na wymagania dotyczące XMLa, a także uwarunkowania logistyczne zachęcamy do rozpoczęcia sprzedaży z pomocą partnera, tak aby proces rozpoczęcia sprzedaży nie stanowił problemu.

pl_PLPolish