Phone:
+48 42 214 44 39
Address:
ul. 1 Maja 31/33
90-739 Łódź
Poland
Alza - a close alternative to Allegro
Za sprawą głośnego przejęcia platformy Mall w Czechach przez grupę Allegro i otworzenia platformy Allegro.cz coraz więcej polskich merchantów chętnie myśli o rozpoczęciu sprzedaży na rynku czeskim. Warto jednak wiedzieć, że Allegro i Mall to nie jedyne możliwości sprzedażowe na terenie Czech. Poza serwisami z grupy Allegro istnieje także możliwość sprzedaży na Aukro (pozostałość po pierwotnym debiucie Allegro), Heurece (odpowiednik polskiego Ceneo) oraz Alzie, której specyfikę ale i mocne strony postaramy się pokazać w poniższym artykule.
Od sklepu internetowego do marketplace
Historia Alzy rozpoczyna się w 1994 roku, kiedy to został założony sklep internetowy z elektroniką. Dzięki dynamicznemu rozwojowi Alza szybko stała się liderem w tym segmencie, a sama marka jest mocno obecna na ulicach (między innymi za sprawą własnych punktów odbioru) i dla wielu klientów stanowi pierwszy wybór w internetowych zakupach. Alza kilka lat temu podjęła decyzję, aby wykorzystać swoją renomę i dać możliwość sprzedaży produktów także partnerom zewnętrznym. Sama Alza obecna jest na kilku rynkach (m.in. Słowacja, Austria czy Węgry). Partnerzy zewnętrzni obecnie mogą sprzedawać wyłącznie na terenie Czech oraz Słowacji. Alza na swoją renomę zapracowała bezkompromisowością jeżeli chodzi o jakość i obsługę Klienta – nie inaczej podchodzi do partnerów zewnętrznych i wymaga od nich tyle samo co od siebie, ale o tym za chwilę.
Jak rozpocząć sprzedaż na Alzie?
Rozpoczęcie sprzedaży na Alzie jest obecnie możliwe wyłącznie dla podmiotów zarejestrowanych na terenie Czech. Według naszych informacji trwają pracę nad tym aby otworzyć się na podmioty zagraniczne, ale nie ma ustalonej konkretnej daty. Dlatego dla firm z Polski obecnie istnieją dwie możliwości. Po pierwsze otworzenie podmiotu na terenie Czech lub rozwiązanie znacznie prostsze, czyli skorzystanie ze współpracy z partnerem posiadającym podmiot na terenie Czech. Według nas znacznie lepszym rozwiązaniem na start jest skorzystanie ze współpracy z partnerem, gdyż nie wiążę się z kosztami oraz koniecznością zakładania podmiotu na terenie Czech.
Charakterystyka sprzedaży na czeskich marketplace
Rynek czeski pod względem sprzedaży na marketplace ma jedną charakterystyczną cechę. Oba największe marketplace, czyli Alza i Mall pracują w modelu B2B2C – sprzedawca nie jest stroną umowy z klientem końcowym. Rozliczenie oraz faktura wystawiana jest dla Alzy lub Mall’a, a te odsprzedają dalej towar do klienta końcowego. Dla polskich sprzedawców może to być dość zaskakujący model, bo żaden z polskich marketplace nie operuje w takim modelu. Model ten ma swoje zalety i wady. Zaletą niewątpliwie jest brak konieczności rejestracji i rozliczania w ramach procedury VAT OSS. Natomiast zdecydowaną wadą jest fakt, że rozliczenia następują na zasadach bliższych współpracy B2B, a więc na początku współpracy trzeba liczyć się nawet z miesięcznym terminami płatności. Mimo to nasze doświadczenia pokazują, że warto. Rynek czeski jest chłonny oraz wykazuje się wyższą marżowością niż polski rynek.
Dostawa podstawą sukcesu
To co zagwarantowało Alzie wysokie notowania to perfekcyjne doświadczenia w zakresie logistyki. Alza przywiązuje gigantyczną wagę do logistyki i wymaga korzystania ze swojej logistyki. Marketplace udostępnia etykiety i sam ustala ceny dostaw. Po stronie sprzedawcy istnieje konieczność skorzystania z etykiet Alzy i terminowej dostawy do sortowni na terenie Czech. Dla polskich sprzedawców oznacza to konieczność skorzystania z tzw. Cross-dock umiejscowionego na granicy polsko-czeskiej. To kolejny argument aby współpracę z Alzą, rozpocząć z partnerem, który ma już gotowe rozwiązania logistyczne. Bez skorzystania z cross docku nie będzie można także skorzystać z punktów odbioru prowadzonych przez Alzę. Dla uzmysłowienia jak są istotne to z naszych doświadczeń wyłączenie punktów odbioru powoduje spadek sprzedaży o 50-60%! Alza nie toleruje spóźnień, dlatego konieczne jest ustalenie prawidłowego czasu dostawy. Jeżeli nie będziemy wywiązywać się z deklaracji to Alza wydłuży nasz czas dostawy, a w skrajnych wypadkach wyłączy produkty. Dla uzmysłowienia jak dla Alzy istotny jest czas dostawy – co roku produkty, które tuż przed świętami mają czas dostawy już po świętach są wyłączane ze sprzedaży.
Mam już konto lub znalazłem partnera – chcę wystawić produkty.
Na początku artykułu wspominaliśmy o tym, że czeski marketplace ma swoją specyfikę. Tą specyfikę da się odczuć na każdym kroku, zaczynając już od procesu wystawiania produktów. W celu wystawienia produktów należy przygotować szablon (zależny od kategorii). Następnie przesłać go w celu weryfikacji. Do tego momentu można powiedzieć, że proces wystawienia jest dość zbieżny z innymi marketplaceami. I to właśnie na etapie weryfikacji pojawia się odmienność. Weryfikacja nie dotyczy wyłącznie jakości przygotowanego contentu (na którą Alza zwraca bardzo mocno uwagę), ale także atrakcyjności samego produktu. Produkty są dodawane na podstawie szablonu, jeżeli produkt zostanie oceniony jako nieatrakcyjny – nie zostanie dodany. Jest to jedyny znany nam marketplace, który dokonuje takiej oceny produktów.
Obsługa zamówień – gdzie znajdę swoje zamówienia?
Czeski gigant w wielu miejscach odróżnia się od zwykłych marketplace. Nie inaczej jest w przypadku obsługi zamówień. Nie znajdziemy tu ani konta sprzedawcy ani panelu do obsługi zamówień. Zarówno aktualizacja produktów jak i pobieranie zamówień czy etykiet odbywa się za pośrednictwem API. Dlatego, aby rozpocząć współpracę z Alzą konieczne jest skorzystanie z gotowych integracji, dostępnej m.in. w Baselinkerze lub stworzenie własnej integracji. Cała obsługa transakcji odbywa się na zasadzie wymiany zapytań po API. Na co dzień nie sprawia to problemu, ale dla sprzedawców przyzwyczajonych do rozbudowanych panelów obsługi transakcji może to być z początku kłopotliwe.
Dużo trudności, ale dużo wartości
Nie ulega wątpliwości, że rozpoczęcie sprzedaży jest dużo trudniejsze niż w przypadku większości marketplace, w tym chociażby czeskim Allegro. Zasadne wydaje się więc zadanie pytania czy warto? Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Alza jest niewątpliwie gigantycznym serwisem z rzeszą wiernych klientów, którzy wracają na czeski marketplace wiedząc, że zostaną obsłużeni z najwyższą starannością. Nasze doświadczenia wskazują, że po mimo tych trudności poziom sprzedaży oraz wyższa marżowość szybko je rekompensują. Warto jednak rozważyć skorzystanie z usług partnerów, takich jak shumee, aby uniknąć wielu trudności czy możliwości zamknięcia sprzedaży z błahych powodów. Alza nie ma litości dla słabej jakości. W zamian jednak daje masę wiernych klientów oraz atrakcyjne rozwiązania logistyczne, które sprzyjają zwiększaniu sprzedaży. Na koniec zostawiliśmy wisienkę na torcie – rozpoczęcie sprzedaży na terenie Czech daje możliwość wejścia także na rynek słowacki – jest to o tyle atrakcyjne, że tłumaczenia oraz przewalutowanie, a także logistyka pozostaje w całości po stronie Alzy. Podsumowując, warto aby obecność na czeskich marketplace nie ograniczyć tylko do rozpoczynającego działalność Allegro.