Phone:
+48 42 214 44 39
Address:
ul. 1 Maja 31/33
90-739 Łódź
Poland
Co ciekawe, powszechnie używany termin Skandynawia nie ma jednoznacznej definicji i w jej skład, w zależności od definicji, zaliczane są różne kraje. Na potrzeby dzisiejszego artykułu przyjmijmy, że składają się na nie Szwecja, Norwegia, Dania oraz Finlandia. Wszystko za sprawą marketplace, który zostanie przybliżony w niniejszym artykule, czyli CDON.
W obiegowej opinii Skandynawia kojarzy się z surowym klimatem, fiordami, a także zorzami polarnymi. Na pewno nie jest to kierunek dla osób, które od aktywnego wypoczynku wolą wygrzewanie się na słońcu. A jak wygląda sprzedaż na tych rynkach? Jednym z największych marketplace w Skandynawii jest CDON. Jego historia rozpoczęła się, jak w przypadku wielu innych marketplace, od otworzenia sklepu internetowego w 1999 roku, który z czasem został rozszerzony o możliwość sprzedaży produktów przez zewnętrznych partnerów. Dziś szwedzka platforma pozwala dotrzeć do milionów klientów w Szwecji, Finlandii, Dani czy Norwegii. Skandynawski marketplace nie ma jednej wiodącej kategorii produktowej i nastawiony jest na pozyskiwanie merchantów z różnych kategorii, takich jak dom i ogród, zdrowie, motoryzacja czy elektronika.
Rozpoczęcie współpracy jest ograniczone przez samą platformę. Nie istnieje możliwość otwartej rejestracji konta i rozpoczęcia sprzedaży, tak jak ma to miejsce w innych platformach (na przykład Amazon czy Allegro). W pierwszej kolejności należy wypełnić formularz, w którym przekazane zostaną podstawowe informacje na temat działalności, takie jak dane kontaktowe, forma integracji, ilość SKU czy główne kategorie produktów. Następnie należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na informacje zwrotną od CDON. Niestety, pozyskanie zgody na rozpoczęcie współpracy nie zawsze kończy się sukcesem. Jednak z obserwacji shumee wynika, że szwedzka platforma stara się otworzyć na większą ilość merchantów i w ostatnich miesiącach coraz chętniej nawiązuje współpracę z europejskimi, w tym polskimi, sprzedawcami. Jeżeli szczęśliwie platforma wyrazi zainteresowanie współpracą z nami, będziemy musieli przekazać dodatkowe informacje, w tym m.in. doświadczenie na innych platformach oraz informacje nt. logistyki.
Po uzupełnieniu tych informacji zostaną nam przedstawione warunki współpracy. W przypadku tej platformy obowiązują aż 3 opłaty. Pierwsza to kwartalna subskrypcja w wysokości 100 EUR. Kolejną opłatą jest tak zwana opłata serwisowa, której wysokość zależy od rynku, z którego pochodzi zamówienie, lecz jej wysokość nie przekracza 2-3 złotych. Ostatnią opłatą jest standardowa prowizja od sprzedaży. Jej poziom jest negocjowany indywidualnie, ale z doświadczeń shumee wynika, że poziom prowizji mieści się w standardowych widełkach, które są pobierane przez marketplace. Jeśli zaakceptujemy warunki zostanie utworzone konto sprzedawcy. W zależności od wyboru sprzedawcy może dotyczyć wszystkich 4 rynków od razu lub wybranych. Warto również pamiętać, że wysyłka do Norwegii wiążę się z odprawą celną, dlatego jeśli nie ma się przygotowanego procesu, na początek lepiej będzie nie uwzględniać tego rynku.
Po utworzeniu konta i uzupełnieniu danych, między innymi dotyczących konta bankowego (co istotne CDON dokonuje wypłat w walucie danego rynku, dlatego najlepiej przygotować 4 oddzielne rachunki bankowe na każdą walutę, aby uniknąć niepotrzebnych przewalutowań) można przejść do wystawiania pierwszych ofert. Proces ten jest wyjątkowo prosty i nie powinien dla nikogo stanowić problemu. Produkty można wystawić w ramach dwóch procesów. Pierwszy jest standardowym ręcznym wystawieniem produktów, a drugi wykorzystuje przygotowany uprzednio arkusz Excel, który należy uzupełnić według wskazań. Niewątpliwą zaletą jest możliwość wystawienia produktów na wszystkie rynki jednocześnie. Jest to duża oszczędność czasu, aczkolwiek wymaga przygotowania zawczasu tytułów i opisów w wybranych językach, a także cen, które będą różnic się walutą w zależności od rynku. Kolejnym ułatwieniem jest dopasowanie kategorii. Szwedzka platforma pozwala korzystać z drzewa kategorii z Google Merchant Center, dlatego jeżeli produkty zostały zmapowane z ID kategorii Google Merchant Center, to można je wykorzystać. Produkty na podstawie ID zostaną dopasowane do docelowej kategorii w serwisie. Po uzupełnieniu wszystkich wymaganych informacji plik można załadować już na platformie. W wyniku weryfikacji produkty zostaną utworzone lub zostanie przekazana informacja o błędach, które wymagają poprawy.
Kłopotliwą kwestią jest aktualizacja cen i stanów magazynowych. Pomimo tego, że CDON zintegrował się Baselinkerem, to na te chwilę integracja nie obsługuje aktualizacji produktów. W tej sytuacji istnieją dwa rozwiązania. Pierwsze to oczywiście manualne wgrywanie pliku z każdorazową aktualizacją, jednak przy wysokiej rotacji produktów lub częstych zmianach cen jest to wysoce nieefektywne. Druga możliwość to wykorzystanie udostępnionego przez serwis API i dokonywanie aktualizacji za jego pośrednictwem. W tym przypadku konieczne są umiejętności programistyczne lub skorzystanie z pomocy firmy zewnętrznej, takiej jak shumee.
W przypadku obsługi zamówień także istnieje kilka opcji. Najbardziej podstawowa to obsłużenie zamówień z poziomu samej platformy, lecz przy większej ilości zamówień nie będzie to efektywne rozwiązanie. W przypadku większej planowanej ilości zamówień warto skorzystać z pozostałych możliwości, czyli na przykład integracji z Baselinkerem lub skorzystanie z udostępnionego API. Należy pamiętać, że każde zamówienie na CDON musi zostać potwierdzone jako przyjęte do realizacji. Brak akceptacji zamówień będzie prowadził do negatywnej oceny konta, co w konsekwencji może prowadzić do blokady konta na marketplace.
W temacie obsługi zamówień ze Skandynawii warto poruszyć temat logistyki. Logistyka na teren tamtejszych rynków nie odbiega od wysyłki zamówień do na przykład Niemiec, wyjątek stanowi rynek norweski, z którym to wiążę się konieczność dokonania odprawy celnej. Przy wyborze partnera logistycznego warto zwrócić uwagę, czy firma logistyczna posiada w swojej ofercie także punkty odbioru, które z racji na odległości w Skandynawii są dużo tańsze i coraz bardziej popularne. Warto także zwrócić uwagę na wykluczenia wysyłki, które mogą dotykać niektórych wysp lub innych regionów. Co ciekawe, istnieje możliwość wysyłki z Polski za pośrednictwem firmy obsługiwanej przez PostNord, czyli największego operatora pocztowego w Skandynawii.
Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Oczywiście, wiążą się z tym pewne trudności – jak chociażby konieczność akceptacji przez samą platformę, natomiast z całą pewnością warto spróbować taką akceptacje pozyskać. Dlaczego? Przede wszystkim, dlatego, że jedną współpracą można uruchomić sprzedaż na aż 4 rynkach i pomimo tego, że ponad połowa zamówień jest realizowana ze Szwecji, pozwoli to na dużą dywersyfikacje sprzedaży. Kolejnym istotnym argumentem jest zdecydowanie wyższa marżowość. Skandynawska społeczność jest chętna zapłacić więcej, aby w zamian otrzymać porządny produkt, który zostanie do nich dostarczony nienagannie. Na wspomnianą wyższą marżowość na pewno wpływ ma duże odległości od kompleksów miejskich. Dla osób spoza dużych ośrodków, takich jak Sztokholm czy Helsinki wyprawa po część produktów może oznaczać długą podroż, dlatego mając możliwość zaoszczędzić czas są gotowi zapłacić więcej. Kolejną zaletą jest bardzo prosty i przyjazny sposób wystawiania produktów. To wszystko sprawia, że naszym zdaniem, każdy kto myśli o dywersyfikacji rynków czy marketplaceów powinien pomyśleć o CDON, a aby uniknąć błędów, warto rozważyć skorzystanie z pomocy doświadczonych sprzedawców, takich jak shumee.