Telefon:
+48 42 214 44 39

Adres:
​ul. 1 Maja 31/33
90-739 Łódź
Polska

Odkryj ManoMano – jak rozpocząć sprzedaż na francuskim marketplace

Do It Yourself

Do It Yourself to rozwinięcie popularnego skrótu DYI, który po polsku można przetłumaczyć jako „zrób to sam”. Skrót ten zaczęto stosować głównie w odniesieniu do drobnych napraw, majsterkowania czy drobnych prac ogrodniczych, które można wykonać samemu zamiast zlecać to specjalistom. Francuski marketplace ManoMano właśnie w tej kategorii postanowił rozwinąć marketplace. Czas pokazał, że była to świetna decyzja. Uruchomione w 2013 roku, ManoMano po ponad 10 latach jest obecne na 5 rynkach (Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania oraz Wielka Brytania), a wartość towarów sprzedawanych rocznie na portalu przekracza 1,5 mld EUR.

Sell it yourself

Biorąc pod uwagę wyniki ManoMano, warto uwzględnić je w kanałach sprzedaży. Zanim jednak rozpocznie się sprzedaż w francuskim serwisie, trzeba założyć konto. Nie jest to  tak powszechny proces jak w przypadku innych marketplace. Pierwszym ograniczeniem, jakie napotka potencjalny sprzedawca, są oczywiście kategorie produktów. ManoMano to marketplace o zamkniętym katalogu kategorii skupionych właśnie wokół wcześniej wspomnianego DIY. Jakie to kategorie? Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju narzędzia, meble, w tym także ogrodowe, inne akcesoria ogrodowe, elektryka, a także od pewnego czasu produkty zoologiczne. Jednak samo posiadanie produktów w tych kategoriach nie gwarantuje możliwości rozpoczęcia współpracy. W pierwszej kolejności należy wypełnić formularz dostępny pod linkiem: https://survey.zohopublic.eu/zs/S2T9Mn. W formularzu konieczne jest uzupełnienie podstawowych informacji nt. firmy, produktów, a także sposobu integracji.

Ocena produktów

Na podstawie wypełnionego formularza ManoMano dokona wstępnej analizy partnera i oceni, czy chce nawiązać współpracę. Pod uwagę są brane takie czynniki, jak dopasowanie produktów, ich unikalność, a także ceny produktów. Zespół marketplace bardzo zwraca uwagę właśnie na ceny. Jest to głównie związane z polityką pozyskiwania ruchu do serwisu, która jest oparta w dużej mierze na ruchu z Google. W związku z tym francuski serwis wymaga, aby ceny były niskie i atrakcyjne, tak aby osiągać wysokie wskaźniki konwersji. Jeżeli oferta zostanie oceniona pozytywnie, kolejnym krokiem będzie przedstawienie warunków współpracy. W ramach warunków zostanie przedstawiona prowizja oraz miesięczny abonament w wysokości 110 EUR. Po potwierdzeniu warunków konieczne będzie uzupełnienie pozostałych danych, takich jak numer konta bankowego, czas wysyłki i tym podobne. Po spełnieniu tego kroku elektronicznie zostanie przesłana umowa, którą należy podpisać. Podpisanie umowy będzie równoznaczne z założeniem konta. Co ważne, współpracę rozpoczyna się na jednym wybranym rynku, a kolejne rynki można uruchomić po czasie, co wiąże się z uproszczoną procedurą (należy wypełnić formularz dotyczący założenia konta i ponownie podpisać umowę). Współpracę warto rozpocząć od rynku francuskiego lub niemieckiego, które są dla ManoMano największymi rynkami.

Listing produktów

Dodawanie produktów jest procesem podobnym jak w wielu zagranicznych platform. Pracochłonność zależy od tego, czy produkt istniał pod wskazanym numerem EAN. Jeżeli produkt został wcześniej utworzony w bazie, to proces przebiega bardzo szybko. Należy przekazać tylko i wyłącznie informacje na temat stanu magazynowego i ceny sprzedaży, a produkt zostanie włączony do sprzedaży. Stan magazynowy i cenę można przekazać poprzez plik CSV w panelu administracyjnym lub poprzez integracje z jednym z integratorów – na przykład Baselinker. W przypadku, gdy produkt do tej pory nie został dodany do bazy produktów, będzie konieczne jego utworzenie. Tworzenie karty produktowej jest możliwe pojedynczo w panelu administracyjnym lub poprzez plik w standardzie ManoMano utworzony w Excelu. Jego wzór można znaleźć w panelu. W pliku należy uzupełnić wszystkie wymagane informacje – takie jak tytuł, opis, linki do zdjęć czy parametry. Należy pamiętać, że tytuł i opis, a także parametry muszą być w języku rynku, do którego dodawane są produkty – czyli na przykład dla Francji – po francusku. Następnie plik należy dodać w panelu administracyjnym. Tak utworzony produkt podlega weryfikacji. Po jego zatwierdzeniu można uzupełnić stan magazynowy oraz cenę w opisany wcześniej sposób. Dużą zaletą systemu jest to, że produkt dodany na jeden rynek można w łatwy sposób skopiować na kolejne rynki, a tłumaczenie przygotowywane jest wtedy już przez sam serwis.

Obsługa zamówień

Także w przypadku obsługi zamówień proces jest podobny do wielu zagranicznych platform. Zamówienia można obsługiwać bezpośrednio na samej platformie lub skorzystać z udostępnionego API. W przypadku API warto zaznaczyć, że ManoMano posiada kilku integratorów, dzięki którym nie ma potrzeby pisania integracji od podstaw. Jednym z nich jest polski Baselinker. Warto zwrócić uwagę na to, że zamówienia wymagają akceptacji, a każdy z etapów realizacji zamówienia jest przez serwis weryfikowany w kontekście limitu czasowego. Weryfikacji podlegają m.in. procent zaakceptowanych zamówień, zgodność czasu wysyłki z deklaracją czy czas odpowiedzi na zapytania klientów. Dużym udogodnieniem jest jasny, czytelny i poprawnie działający panel administracyjny.

Czy warto rozpoczynać sprzedaż na ManoMano?

Dla części z czytelników po przeczytaniu artykułu francuski serwis może wydawać się nieatrakcyjnym kanałem sprzedaży. Z pewnością nie jest to serwis dla każdego – chociażby ze względu na ograniczenia kategorii. Jak zostało wspomniane w artykule, sam fakt posiadania odpowiednich produktów nie oznacza jeszcze, że będzie można rozpocząć sprzedaż. Warto jednak zaznaczyć, że te wszystkie wymagania procentują w sprzedaży. ManoMano świadomie przyjęło politykę ograniczania i pewnego rodzaju ekskluzywności sprzedawców, a ich wyniki, a także nasze doświadczenia jako shumee wskazują, że był to dobry pomysł. W naszej ocenie, współpracą w szczególności powinny się zainteresować firmy produkcyjne, bo nie muszą wtedy obawiać się o politykę cenową. W przypadku dystrybucji produktów problemem może się okazać wymaganie ManoMano do utrzymania najniższych cen. Jednak biorąc pod uwagę, że nawiązanie współpracy daje dostęp do 5 rynków i klientów nastawionych na zakup w danej kategorii, to warto spróbować. Można także sprzedaż rozpocząć od współpracy z partnerem, który już został zaakceptowany, co także pozwoli zaoszczędzić opłaty abonamentowe.

pl_PLPolish