Wzrost handlu online na Ukrainie

Liczba firm e-commerce na Ukrainie wzrosła o 14 proc. od początku 2019 roku. W tym samym okresie średni dochód krajowych sprzedawców internetowych wzrósł o 50%.

Zwłaszcza firmy e-commerce zlokalizowane w miastach Dniepr i Kijów wykazały znaczny wzrost średnich dochodów, odpowiednio o 72 i 70 procent.

Według badania firmy doradczej Payoneer ponad połowa (53 procent) łącznych zysków firm e-commerce na Ukrainie pochodzi z pięciu miast w całym kraju. Te miasta miały najwyższy średni dochód z handlu elektronicznego w pierwszym kwartale tego roku: Odessa, Kijów, Dniepr, Lwów i Charków, przy czym sprzedawcy internetowi z Odessy osiągali średni dochód o 16 procent wyższy niż w Kijowie.

Z badania Payoneer wynika również, że na początku tego roku Ukraina miała największą liczbę stałych użytkowników e-commerce od lat. Podczas gdy w trzecim kwartale ubiegłego roku 33 proc. internautów robiło zakupy online, teraz udział ten wzrósł do 42 proc. Oznacza to, że na Ukrainie zakupy online robi około 11 milionów osób. Najpopularniejsze kategorie produktów w sieci to odzież, sprzęt AGD i kosmetyki.